Türkçe Rap’e Ne Oldu?

Please log in or register to like posts.
Haberler

Türkçe Rap, Uzun Zamandır Gündemden Düşmüyor

 
Ezhel; Müptezhel albümünü çıkarttığından, Berkcan Güven; hikayesinde Ben Fero paylaştığından beri Türkçe Rap, ülke gündeminden düşmüyor. Bazen düşeyazıyor, o zaman da 15 yaşını yeni dolduran binlerce, amatör olarak rap yapmaya başlayan yüz binlerce kişi el birliğiyle geri gündeme taşıyorlar.
 
Biliyorum bir kesimin aklında şu soru var: “Ya Sago vardı, Ceza vardı, ara sıra MaNga Ferman hızlı hızlı şarkı söylüyordu. Nereden çıktı şimdi bu kadar rapçi?” Çok üzülerek açıklıyorum sevgili okurlarım, maalesef hepimiz çok büyük bir PR projesine kurban gittik. Açıklıyorum.
 
 
Ara sıra hızlı hızlı şarkı söyleyen Ferman Akgül
 
Ülkenin Rock gruplarının assolist istikrarsızlığı, Teoman’ın sürekli müziği bırakıp geri başlaması, son 10 yılda Aleyna Tilki’den başka popçu çıkmaması, arabesk müziğin babalarının ölmesi, Bülent Ersoy’un Türk Sanat Musikisini tekeline alması, Binali Yıldırımın aynı sene içerisinde İstanbul’da iki kez seçim kaybetmesi, değişik isimli müzik gruplarının toplumda kabul görmemesi, Halil Sezai’nin birden piyasadan silinmesi derken Türk müziğine bir kargaşa hakim oldu. Tüm bu kargaşada insanlara derin bir nefes aldırabilecek tek bir kişi vardı. Evet maalesef Ezhel.
 

Türkçe Rap’te Garip Akımı

 
Herkesin kafası çok karışmıştı. Sosyal medyada kimin şarkılarına nefret kusulacağına karar verilemiyordu. Aleyna Tilki’yi yokladılar, lobisini yenemediler. Neşet Ertaş’a salladılar, kimse rahatsız olmadı. Tam bu nefret birikmesi doruğa ulaşmışken, Ezhel mâlum şarkıyı yayınladı. Şehrimin Tadı. Bundan 80 sene önce, Orhan Veli; şiirinde nasırdan bahsetti diye ağzından salyalar saçarak saldıran neslin torunları, sosis ve salam dedi diye Ezhel’i paramparça ettiler. Ama sonra kimsenin beklemediği bir şey oldu. Ezhel oversize giyinip zıplamaya başladı. İnsanlar çok şaşırdı, yani rap dinlerken de dans edilip eğlenilebilir miydi?
 
 
Bugy, Ezhel ve Dj Artz sahnede zıplıyor
 
Ezhel, canım hemşehrilerim Bugy ve Dj Artz ile birlikte şehir şehir gezip oversize tişörtlerle, retro formalarla sahnede zıpladı. Yani insanların eğlenebileceği yeni bir müzik türü keşfedilmişti. E bir tek size yedirirler mi bu pastayı? Paranın kokusunu alan müzik şirketleri, apar topar yatırım yaptılar. Ne yaptıklarını onlar da bilmediğinden çok rapçi araya gitti. Yıllardır söz yazan adama, “Kardeşim işte autotunelu olsun dinleyen insan zıplasın, hedef kitlemiz suratı dövmeli gençler” denilince; 8 barlık şarkılar delikanlıyı bozdu. Ne eski karizmaları kaldı, ne dinleyicileri arttı. Kimsesiz rapçiler mezarlığında yatıyorlar şimdi. Fanları da ellerinde klavye, eski rap – yeni rap kavgası veriyorlar.
 

Kazanan Hep Aynı

 
Gündem ne olursa olsun, asla kaybetmeyen bir kurum var. Influencer ajansları. Bugün ülkenin en büyük influencerlarıyla çalışan Hypers’ın bünyesindeki fenomenler, o fenomenlerin piyasaya kazandırdıkları rapçiler… Bunlara bir bakın derim. Ben yasal sebeplerden dolayı açıklayamıyorum bazı şeyleri. Şöyle söyleyeyim, verin telefonlarınızı Spotify’da playlistlerinizi Danla Bilic, Berkcan Güven yapsın. Gördüğünüz hiçbir içerik tesadüf değil…
 
 
 
Her zamanki yaptığımızı yaptık, Otopark Dergi olarak yıllardır açılmamış, toz tutmuş bir pencereyi açtık olaya bir de oradan baktık. Sizin de gördüğünüz daha büyük bir oyun varsa bana dm atabilir, tweetlere mention falan girebilirsiniz. Yemin ederim siteye nasıl yorum yapılıyor bilmiyorum çünkü. Yapabiliyorsanız da görmüyorum yani, bana yazın. Sevgilerimle, evde kalın.
 

Editör'ün önerisi

Bi' bak bence iyi gibi

Reactions

2
2
1
1
2
1
Already reacted for this post.

Reactions

2
2
1
1
2
1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir